Co je workcamp

Mezinárodní krátkodobý dobrovolnický projekt v zahraničí, tzv. workcamp, je zpravidla dvoutýdenní akcí, během které se pěti až dvacetičlenná skupina lidí z celého světa podílí na výpomoci u veřejně prospěšných projektů. Obvykle se na workcampech pracuje pět dní v týdnu po dobu asi šesti hodin denně. Workcampy ale nejsou jenom o práci – výlety, sport a hlavně zábava mají v programu dostatek prostoru.

Spolupracujeme s mezinárodní dobrovolnickou organizací Service Civil International Volunteering for Peace (SCI), která sdružuje organizace pořádající workcampy po celém světě. Duha je její součástí, a proto se i ty můžeš jejím prostřednictvím na kterýkoliv workcamp přihlásit. Stačí si vybrat, kam se vydáš, sbalit pár věcí a můžeš vyrazit na cestu plnou dobrodružství a zážitků. Vydej se do blízké Evropy, za „velkou louži“ do USA, zelené Kanady, k protinožcům do Austrálie, na Nový Zéland po stopách Pána prstenů nebo do pestré Asie. Pojď do toho s námi a žij trochu jinak!

Podívej se na náš youtube kanál, jak pobyt na workcampech může vypadat:

Na workcampu máš vždy zaplaceno ubytování a jídlo. Zajištění dopravy na místo konání a platba administrativního poplatku je na tobě.

Kdo se může workcampu zúčastnit?

Každý, kdo je motivován podílet se časem, energií i schopnostmi na něčem prospěšném v jiné zemi a rád se seznamuje nejen s novými lidmi, ale i kulturami a zvyklostmi.

Podmínkou je komunikační znalost cizího jazyka (na většině workcampů se dobrovolníci dorozumívají anglicky) a věk nad 18 let (pokud je ti 16–18 let, můžeš vyjet na workcamp v Česku, kde je také mezinárodní účast). Na každý workcamp mohou být přijati pouze dva dobrolníci z jedné země!

Co budu dělat?

Pracovní náplň u jednotlivých workcampů je velmi různorodá, takže si určitě vybereš. Můžeš například učit angličtinu děti v Turecku, pěstovat a sklízet zeleninu v Rakousku nebo zahradničit v Reykjavíku. Workcampy nabízejí všemožné typy práce v různých oblastech, od ekologie a zemědělství přes umění, kulturu, vzdělávání, práci s dětmi, starými lidmi a znevýhodněnými až po sport nebo zdravotnictví a mnoho dalšího!

Obecné informace pro dobrovolníky starší 18 let

  • na workcampy je možné vycestovat během celého roku
  • mezinárodní účast – vždy maximální dva dobrovolníci z jedné země
  • kompletní nabídka workcampů zde (nabídka se stále obnovuje a workcampy budou přibývat)!!!

Udělej první krok k nezapomenutelným zážitkům – vyber si svůj workcamp! Workcampy se konají téměř po celém světě. Vybírej takové projekty, které tě zaujmou nejen zemí, ve které se konají, a počtem dobrovolníků, ale také druhem práce, kterou na workcampu budeš dělat.

 

Příklad workcampu z aktuální nabídky SCI:

IS-SEE 10.47 Botanical Gardens in Reykjavík

Country: Iceland
Dates: 17.6. - 29.6.2019

Description: This is the ninth year in a row SEEDS offers projects in the Botanical Gardens in Reykjavík. The Botanic Garden is an outdoor collection of living plants, founded in 1961 and it celebrated its 55th anniversary in 2016. The garden’s main role is to conserve plants for education, research and delight. It conserves some 5000-plant species in eight plant collections. The collections give an idea of the enormous diversity of vegetation in the northern temperate zone. The garden is open to the public and free of charge.

Type of Work: SEEDS volunteers will be doing general park maintenance and assisting the horticultural staff attending the collection of perennials, alpines, trees and shrubs in the garden. The garden organizes guided tours and events throughout the summer and some groups of volunteers will assist in the preparation and practical work related to these events. These special events are all related to the general aim and work of the garden and some of them are carried out with a short notice. The work can be repetitive as general gardening tasks tend to be and most of it is outdoors. The project starts early every weekday, working hours are from 8:00 - 15:00, except on Friday when work finishes at 12:00 as a part of an ongoing research into shortening the working week.

Study Theme: Volunteers have to be motivated to join early in the morning, but they will have more free time in the afternoon. No previous experience is necessary. As it is outdoors work, volunteers shall be ready to adapt and be flexible with the working and free-time schedule, as depending on the weather, we may not be able to perform some of the tasks or activities planned.

Accommodation: SEEDS volunteers will stay in an equipped house, in a beautiful setting in the Botanical Gardens of Reykjavík, which are located about 4 kilometres from the centre of the city. Volunteers will be sleeping in shared rooms/dorms in a sleeping bag accommodation. Please bring your own sleeping bag. Please note that volunteers from other projects will also be staying in the same house. Volunteers will receive food supplies and be in charge of the cooking and cleaning activities. Do not forget some traditional/typical food and/or drinks from your home country for the international evening.

Language: English will be the official language in the camp; high proficiency is not a requirement.

Requirements: Weather is unpredictable and it can be cold or rainy, be prepared to experience all kinds of weather. We recommend to bring good walking shoes/boots, warm and/or waterproof clothes (underlayers, overcoats, scarves, gloves and hats) as most of the tasks and activities take place outside.

Approximate Location: Reykjavik is a dynamic, modern city which lives in harmony with beautiful nature, using renewable energy sources such as geothermal power. About two thirds of the population of Iceland live in Reykjavik including the metropolitan area, or over 200,000 people. The world’s northernmost capital bridges the Atlantic, between Europe and North America. Reykjavík is spread across a peninsula with a panoramic view of the mountains and the Ocean on almost all sides.

Notes: Participants in this camp will have a free pass to access one of the largest swimming pools in Iceland, situated within walking distance from the camp’s accommodation.

Jak se líbilo dobrovolníkům na workcampech v loňském roce?

"Workcamp v Prettinu jsem si vybral proto, že mě zaujalo především jeho zaměření (tématika koncentračních táborů) a také fakt, že v něm kromě angličtiny využiju i němčinu. Bylo to vůbec poprvé, co jsem byl takto dlouho (14 dní) v zahraničí a také co jsem vůbec na nějaký workcamp jel, takže jsem měl trochu obavy, které se ale nakonec ukázaly jako zbytečné.
Pobyt v Prettinu byl úžasný! Se všemi účastníky campu jsem se seznámil poměrně rychle, stal se z nás dobrý tým. Velmi mě bavila naše práce, která se skládala jak z teoretické části (studium tamějšího koncentračního tábora), tak i z praktické části, v které si každý mohl vybrat to, co ho bavilo (oprava podkroví, malování obrazů pro výstavu, sepisování dokumentů apod.). Mimo tuto "oficiální" práci jsme se ještě střídali v přípravě jídla ke snídani/obědu/večeři.
Workcamp mi dal strašně moc! Poznal jsem spoustu úžasných lidí ze všech koutů Evropy, se kterými jsme byli po celé dva týdny jako jedna rodina. Velmi jsem si též zlepšil mluvenou angličtinu, též jsem se i zlepšil v němčině (německy jsem ale mluvil jen s místními; mezi sebou v campu jsme mluvili jenom anglicky). Z práce jsem měl velmi dobrý pocit, byl jsem hrdý, že dělám něco pozitivního, co dělá svět lepším místem. Skvěle jsem si užil i speciální akce jako např. návštěvu města Wittenberg, kde se zrovna konaly velkolepé oslavy pětistého výroči vyvěšení 95 tezí Martina Luthera. Na campu jsme zažili také i hodně zábavy!
Pokud bych měl vypíchnout jednu věc, která mě velmi mile překvapila, tak je to fakt, že snad všichni místní (radní, prodavačky v supermarketech, návštěvníci campu, náš trenér na závod dračích lodí atd.) k nám byli velmi milí; bylo skutečně znát, že obyvatelé Prettinu byli velmi rádi, že jsme v jejich obci byli.
Co se otázky peněz týče, stál mě veškerý camp necelých 5000 Kč (z toho 1000 Kč administrativní poplatek, 1500 Kč doprava, cca 500 Kč pojištění a cca 2000 Kč peníze utracené na místě jako kapesné), což jsou dle mého názoru velmi nízké náklady vzhledem k tomu, co všechno mi pobyt dal.
Workcamp byl pro mě nejlepším zážitkem z prázdnin. Tento workcamp doporučuji všem, kteří uvažují o výjezdu do zahraničí na dobrovolnickou činnost a které aspoň trochu zajímá oderní historie. V Prettinu se vám bude velmi líbit!"

Jaroslav Koďousek