Co je workcamp

Mezinárodní krátkodobý dobrovolnický projekt v zahraničí, tzv. workcamp, je zpravidla dvoutýdenní akcí, během které se pěti až dvacetičlenná skupina lidí z celého světa podílí na výpomoci u veřejně prospěšných projektů. Obvykle se na workcampech pracuje pět dní v týdnu po dobu asi šesti hodin denně. Workcampy ale nejsou jenom o práci – výlety, sport a hlavně zábava mají v programu dostatek prostoru.

Spolupracujeme s mezinárodní dobrovolnickou organizací Service Civil International Volunteering for Peace (SCI), která sdružuje organizace pořádající workcampy po celém světě. Duha je její součástí, a proto se i ty můžeš jejím prostřednictvím na kterýkoliv workcamp přihlásit. Stačí si vybrat, kam se vydáš, sbalit pár věcí a můžeš vyrazit na cestu plnou dobrodružství a zážitků. Vydej se do blízké Evropy, za „velkou louži“ do USA, zelené Kanady, k protinožcům do Austrálie, na Nový Zéland po stopách Pána prstenů nebo do pestré Asie. Pojď do toho s námi a žij trochu jinak!

Podívej se na náš youtube kanál, jak pobyt na workcampech může vypadat:

Na workcampu máš vždy zaplaceno ubytování a jídlo. Zajištění dopravy na místo konání a platba administrativního poplatku je na tobě.

Kdo se může workcampu zúčastnit?

Každý, kdo je motivován podílet se časem, energií i schopnostmi na něčem prospěšném v jiné zemi a rád se seznamuje nejen s novými lidmi, ale i kulturami a zvyklostmi.

Podmínkou je komunikační znalost cizího jazyka (na většině workcampů se dobrovolníci dorozumívají anglicky) a věk nad 18 let (pokud je ti 16–18 let, můžeš vyjet na workcamp v Česku, kde je také mezinárodní účast). Na každý workcamp mohou být přijati pouze dva dobrolníci z jedné země!

Co budu dělat?

Pracovní náplň u jednotlivých workcampů je velmi různorodá, takže si určitě vybereš. Můžeš například učit angličtinu děti v Turecku, pěstovat a sklízet zeleninu v Rakousku nebo zahradničit v Reykjavíku. Workcampy nabízejí všemožné typy práce v různých oblastech, od ekologie a zemědělství přes umění, kulturu, vzdělávání, práci s dětmi, starými lidmi a znevýhodněnými až po sport nebo zdravotnictví a mnoho dalšího!

Obecné informace pro dobrovolníky starší 18 let

  • na workcampy je možné vycestovat během celého roku
  • mezinárodní účast – vždy maximální dva dobrovolníci z jedné země
  • kompletní nabídka workcampů zde (nabídka se stále obnovuje a workcampy budou přibývat!)

Udělej první krok k nezapomenutelným zážitkům – vyber si svůj workcamp! Workcampy se konají téměř po celém světě. Vybírej takové projekty, které tě zaujmou nejen zemí, ve které se konají, a počtem dobrovolníků, ale také druhem práce, kterou na workcampu budeš dělat.

Příklad workcampu z aktuální nabídky SCI:

PT-IPJ 10.4 Rural Sustainability

Country: Portugal
Dates: 20.8. - 31.8.2020

Description: The camp will take place in São Joanico village (Vimioso district) which lies in adjoining area of the Natura 2000, about 5 Km from Vimioso village. Summer is often dry and characterised by notorious temperature swings – very high during the day (~35ºC) and relatively low in the evening (10º-15ºC). The main goals of this workcamp are enhance the biodiversity of our Center, and improve the landscape for generations of donkeys and visitors to come; to enable the discovery of the Miranda Plateau, a unique rural region, rich in natural beauty, biodiversity, culture and traditions; and bringing together the young participants and the local community, therefore promoting intercultural (urban/rural, international/national) and intergenerational (youngsters/the elderly) encounters and exchanges.

Type of Work: The tasks will focus in enhance biodiversity, creating:

  • A pond to attract more insectivorous animals helping us to reduce the number of flies in the Center of the donkeys;
  • Shelters as birdhouses, bat houses or native pollinator houses;
  • As well as the restoration of traditional dry walls that will transform themselves into ecosystems for amphibians, insects and a whole world of flora. Remove the rubbish and debris from streams caused by last winter's storm that affected our watercourses. Encourage work with the local community by developing activities in the village of Atenor.

Accommodation: Basic housing with electricity, hot water, shower, WC, kitchen, dining room, bedroom (equipped with bunk beds) and barbecue area. Meals will be prepared by all the volunteers, taking turns, yet always accompanied by a cooker. Breakfast, lunch, afternoon snacks, dinner, and night snacks will be provided.

Requirements: sleeping bag, personal hygiene products, towels, work glasses and gloves, sun screen, tent (just in case the volunteer prefers to have some privacy, a spot to put it up will be provided), hiking boots, warm coats , lantern. With the constraints caused by the pandemic, it is important for participants to take responsibility for bringing individual protection materials such as masks and desifectant.

Jak se líbilo dobrovolníkům na workcampech v minulosti?

"Workcamp v Prettinu jsem si vybral proto, že mě zaujalo především jeho zaměření (tématika koncentračních táborů) a také fakt, že v něm kromě angličtiny využiju i němčinu. Bylo to vůbec poprvé, co jsem byl takto dlouho (14 dní) v zahraničí a také co jsem vůbec na nějaký workcamp jel, takže jsem měl trochu obavy, které se ale nakonec ukázaly jako zbytečné.
Pobyt v Prettinu byl úžasný! Se všemi účastníky campu jsem se seznámil poměrně rychle, stal se z nás dobrý tým. Velmi mě bavila naše práce, která se skládala jak z teoretické části (studium tamějšího koncentračního tábora), tak i z praktické části, v které si každý mohl vybrat to, co ho bavilo (oprava podkroví, malování obrazů pro výstavu, sepisování dokumentů apod.). Mimo tuto "oficiální" práci jsme se ještě střídali v přípravě jídla ke snídani/obědu/večeři.
Workcamp mi dal strašně moc! Poznal jsem spoustu úžasných lidí ze všech koutů Evropy, se kterými jsme byli po celé dva týdny jako jedna rodina. Velmi jsem si též zlepšil mluvenou angličtinu, též jsem se i zlepšil v němčině (německy jsem ale mluvil jen s místními; mezi sebou v campu jsme mluvili jenom anglicky). Z práce jsem měl velmi dobrý pocit, byl jsem hrdý, že dělám něco pozitivního, co dělá svět lepším místem. Skvěle jsem si užil i speciální akce jako např. návštěvu města Wittenberg, kde se zrovna konaly velkolepé oslavy pětistého výroči vyvěšení 95 tezí Martina Luthera. Na campu jsme zažili také i hodně zábavy!
Pokud bych měl vypíchnout jednu věc, která mě velmi mile překvapila, tak je to fakt, že snad všichni místní (radní, prodavačky v supermarketech, návštěvníci campu, náš trenér na závod dračích lodí atd.) k nám byli velmi milí; bylo skutečně znát, že obyvatelé Prettinu byli velmi rádi, že jsme v jejich obci byli.
Co se otázky peněz týče, stál mě veškerý camp necelých 5000 Kč (z toho 1000 Kč administrativní poplatek, 1500 Kč doprava, cca 500 Kč pojištění a cca 2000 Kč peníze utracené na místě jako kapesné), což jsou dle mého názoru velmi nízké náklady vzhledem k tomu, co všechno mi pobyt dal.
Workcamp byl pro mě nejlepším zážitkem z prázdnin. Tento workcamp doporučuji všem, kteří uvažují o výjezdu do zahraničí na dobrovolnickou činnost a které aspoň trochu zajímá oderní historie. V Prettinu se vám bude velmi líbit!"

Jaroslav Koďousek